Thursday, September 21News That Matters

हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकाले गर्यो वार्षिक सार्वजनिक सुनुवाइ


खोटाङ, भदौ १८  । खोटाङको हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकाले आर्थिक वर्ष २०७९/०८० को सार्वजनिक सुनुवाइ गरेको छ । नगरपालिकामा वर्ष भरी सञ्चालन भएका योजना तथा कार्यक्रम र आय–व्ययको आइतबार सार्वजनिक सुनुवाइ गरेको हो ।

नगरपालिकाले आर्थिक वर्ष ०७९/८० मा रु ७३ करोड ९० लाख २३ हजार १ सय ८५ अनुमानित बजेट ल्याएको थियो । जसमा कुल बजेटको ८६.६ प्रतिशत खर्च भएको छ । चालुतर्फ ९०.५४ प्रतिशत खर्च गरेको नगरपालिकाले पुँजीगततर्फ ७८.२८ प्रतिशत खर्च भएको वार्षिक सार्वजनिक सुनुवाइ प्रतिवेदनमा उल्लेख गरिएको छ । यस्तै, नगरपालिकाले आर्थिक वर्ष ०७९/८० मा रु १ करोड ११ लाख १५ हजार ७ सय २१ राजश्व संकलन गरेको जनाएको छ ।

नगरपालिकाका सबै शाखा प्रमुखले वार्षिक प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेपछि प्रतिवेदनका आधारमा एवं नगरपालिकाको सेवाको विषयमा सवालजवाफ भएको थियो । आइतबार नगरपालिकामा भएको सार्वजनिक सुनुवाइ कार्यक्रमको उद्घाटन संघीय सांसद रामकुमार राईले गर्नुभएको हो । कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि राईले हरेक निकाय पारदर्शी हुनु पर्ने भन्दै हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकाले सार्वजनिक सुनुवाइ गर्नु महत्वपुर्ण रहेको बताउनुभयो । अहिले देशमा गल्ती गर्नेहरुले सजाय पाइरहको भन्दै सांसद राईले सुशासन कायमहुँदा कसैले धर नपाउने बताउनुभयो । ठुलो संघर्षबाट स्थानीय तह निर्माण भएकाले जनप्रतिनिधि सबैको साझा हुनु पर्ने उहाँको भनाइ थियो । यस्तै हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकाले जस्तै जिल्लाका अन्य स्थानीय तहले पनि सार्वजनिक सुनुवाइ गर्नु पर्ने सांसद राईको माग थियो ।

नगरपालिकाको सार्वजनिक सुनुवाइ कार्यक्रम उद्घाटन गर्दै संघीय सांसद रामकुमार राई

सार्वजनिक सुनुवाइमा उपस्थित नागरिक, राजनीतिक दलका प्रमुख तथा प्रतिनिधि एवं सरोकारवाला निकायहरुले नगरपालिकाको बजेट तथा सेवा प्रवाहमा प्रश्न गर्नुका साथै सुझाव दिएका थिए । । प्रश्नसँगसगै सम्बन्धित शाखा एवं जनप्रतिनिधिले त्यसको जवाफ तत्काल दिएका थिए । सुशासन तथा पारदर्शिता, नगरपालिकाको कामको विषयमा गुनोसो तथा सुझावका लागि सार्वजनिक सुनुवाइ कार्यक्रम आयोजना गरिएको उपमेयर रमेश कुमार राउतले बताउनुभयो । हलेसी तुवाचुङले गत फागुनमा अर्धवार्षिक सार्वजनिक सुनुवाइसमेत गरेको थियो ।

आफ्नो कामको नगरपालिका आफैले सार्वजनिक सुनुवाइ गर्नु भन्दा अन्य निकायलाई गर्न लगाउदा अझै विश्वसनीय हुने भएकाले सेवा प्रदायक संस्थालाई सार्वजनिक सुनुवाइ गर्न दिएको मेयर विमला राईले बताउनुभयो । सार्वजनिक सुनुवाइ सञ्चालन तथा सहजिकरणका लागि नगरपालिकाले सूचना नै निकालेको थियो । जस अन्तरगत भिजन नेपाल ओखलढुंगाले सार्वजनिक सुनुवाइ गरेको हो ।

सार्वजनिक सुनुवाइका लागि नगरपालिकाका प्रत्येक वडामा पुगेर नागरिकका गुनासा तथा सुझाव संकलन गरिएको भिजन नेपालका उपाध्यक्ष रविन श्रेष्ठले बताउनुभयो । नागरिकका उक्त गुनासो तथा प्रश्नको जवाफ नगरपालिकाका शाखा प्रमुख एवं वडाध्यक्ष, मेयर, उपमेयरले दिएका थिए ।

अर्धवार्षिक एवं वर्षमा एक पटक स्थानीय तहले सार्वजनिक सुनुवाइ गर्नै पर्ने कानुनी व्यवस्था छ । तर, जिल्लाका अधिकांश स्थानीय तहले यसलाई चासो दिएको देखिदैन् । यो वर्ष हलेसी तुवाचुङसँगै जन्तेढुंगा, ऐसेलुखर्क र खोटेहाङ गाउँपालिकाले सार्वजनिक सुनुवाइ गरेको जनाएको छ । अन्य ६ स्थानीय तहले भने सार्वजनिक सुनुवाइ गरेनन् ।

सार्वजनिक सुनुवाइ कार्यक्रममा उपस्थितहरु

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *